Plankton - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Plankton Kelime Kökeni

Alm plankton mikroskopik deniz canlısı Viktor Hensen, Alm. fizyolog (1835-1924). EYun plánkton πλάνκτον gezen şey, aylak EYun plazō, plank- πλαζω, πλανκ- amaçsızca gezmek, dolanmak << HAvr *pelə-2 a.a.  planet

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca plankton "mikroskopik deniz canlısı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Viktor Hensen, Alm. fizyolog (1835-1924).) Almanca sözcük Eski Yunanca plánkton πλάνκτον z "gezen şey, aylak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca plazō, plank- πλαζω, πλανκ- z "amaçsızca gezmek, dolanmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için planet maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Eski Yunanca plakóeis (yufka). Aynı kökten İngilizce flake (tabaka, yonga), Latince placere (sakinleşmek, durgun olmak).

Etiketler: Almanca, İlk kullanım, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.