Plato - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Plato Kelime Kökeni

Fr plateau 1. yayla, düzlük, 2. sinema filmi çekilen sahne OLat plattus düz, yassı EYun platýs πλατύς a.a. << HAvr *plt-u- HAvr *plat- yayılmak, yassılmak HAvr *pelə-2 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca plateau "1. yayla, düzlük, 2. sinema filmi çekilen sahne" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince plattus "düz, yassı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen platýs πλατύς z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *plt-u- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *plat- "yayılmak, yassılmak" kökünden türetilmiştir. Bu kök Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Plato kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, plato nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce flat < Germence *flata- (düz, yassı), İngilizce field < Germence *feltha- (düz alan), İngilizce plane/plain < Latince planus (düz alan, ova), Slavca polje (ova).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Orta Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.