Platonik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Platonik Kelime Kökeni

Fr platonique 1. Eflatun'cu (felsefe), 2. fiziksel temas içermeyen eşcinsel aşk [esk.], fiziksel temas içermeyen aşk öz Platōn Yunan filozofu Eflatun (MÖ 429-347) +ikos EYun platōn πλατών enli, geniş, yayvan

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca platonique "1. Eflatun'cu (felsefe), 2. fiziksel temas içermeyen eşcinsel aşk [esk.], fiziksel temas içermeyen aşk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Platōn "Yunan filozofu Eflatun (MÖ 429-347)" özel adından +ikos sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca platōn πλατών z "enli, geniş, yayvan" sözcüğünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Platon'un Sympósion adlı eserinde Sokrates karakterinin savunduğu aşk türünden ötürü. ● Filozofun adı tarihçi Diogenes Laertius'a göre çok geniş olan alnından ötürü verilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, özel ad, bkz: Yabancı ekler, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.