Pirinç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pirinç Kelime Kökeni

Fa brinc/birinc برنج Güney Asya kökenli bir tahıl, oryza sativa << EFa *wrīza-/*wrinca- a.a. Ave vrinca- a.a. Sans vrīha/vrīza a.a. Drav *warinci a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

brinc [ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça brinc veya birinc برنج z "Güney Asya kökenli bir tahıl, oryza sativa" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wrīza- veya *wrinca- sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen vrinca- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen vrīha veya vrīza sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Dravidce aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *warinci sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün Nihai kaynağı bir Dravid (Güney Hint) dilidir. Karş. Tamilce arisi, warinci. Eski Farsçadan Eski Yunanca oryza yoluyla Batı dillerine geçmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Sanskritçe, Dravidce kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.