Pereme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pereme Kelime Kökeni

Yun pérama πέραμα geçit, nehir veya liman geçişinde kullanılan sal EYun peraióō περαιόω karşıya geçirmek +ma << HAvr *per-eyo- a.a. HAvr *per-2  feribot

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1480) : garka vardı içi merdüm dolu iki pereme [içi insan dolu iki sal battı] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca pérama πέραμα z "geçit, nehir veya liman geçişinde kullanılan sal" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca peraióō περαιόω z "karşıya geçirmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *per-eyo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per-2 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için feribot maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcük İngilizce ferry ile köken ve anlam bakımından eşdeğerdir.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.