Feribot - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Feribot Kelime Kökeni

İng ferryboat feribot § İng ferry geçirme, taşıma (Ger *fārjan geçirmek, taşımak << HAvr *poreyo- geçirmek HAvr *per-2 geçmek ) İng boat gemi  portal, bot2

Tarihte En Eski Kaynak

"tren vapuru" [ c (1930) : Karaköy köprüsünün kaldırılması ve nakliyatın feribotlarla yapılması fikrini ileri sürmektedirler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce ferryboat "feribot" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce ferry "geçirme, taşıma" (NOT: Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *fārjan "geçirmek, taşımak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *poreyo- "geçirmek" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per-2 "geçmek" kökünden türetilmiştir. ) ve İngilizce boat "gemi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için portal, bot2 maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı Germanik kökten Almanca fahren (gitmek, bir taşıtla geçmek), Fähre (gemi); İngilizce are (geçmek, gitmek, geçiş)

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Türeme, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.