Pepsin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pepsin Kelime Kökeni

Fr pepsine sindirimde rol alan enzim Alm pepsin a.a. 1835 Theodor Schwann, Alm. doğa bilimci . EYun pépsis πέψις pişirme, sindirme EYun péptō πέπτω yemek pişirmek, sindirmek +sis << HAvr *pekʷ- pişirmek  kuzine

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pepsine "sindirimde rol alan enzim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen pepsin sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1835 Theodor Schwann, Alm. doğa bilimci .) Bu sözcük Eski Yunanca pépsis πέψις z "pişirme, sindirme" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca péptō πέπτω z "yemek pişirmek, sindirmek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pekʷ- "pişirmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kuzine maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanca pentáthlon (uzun atlama, disk atışı, mızrak, koşu ve güreşten oluşan beşli yarışma) ilk kez MÖ 708'de Olympia oyunlarında kaydedilmiş, 1896 Olimpiyat oyunları vesilesiyle canlandırılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Almanca, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.