Peşin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Peşin Kelime Kökeni

Fa pīşīn/pēşīn پيشين daha önceki, erken Fa pīş/pēş پيش ön, ileri, önce << OFa patiş/pēş a.a. EFa patiy karşı, yüz yüze (edat) Ave paiti- a.a.  pey+

Tarihte En Eski Kaynak

pīşīn "bir iş için önceden verilen para, avans" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça pīşīn veya pēşīn پيشين z "daha önceki, erken" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça pīş veya pēş پيش z "ön, ileri, önce" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen patiş veya pēş sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Eski Farsça patiy "karşı, yüz yüze (edat)" sözcüğünden türetilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen paiti- sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için pey+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Farsça pēşdast (avans, peşin para). ● Genel kural olarak 16. yy'dan eski Farsça alıntılarda Farça yā-yı mechul (yā harfi ile yazılan /ē/ sesi) Türkçede /e/ olarak korunmuş, 16. yy ve daha sonraki alıntılarda yazışa uygun olarak /ī/ tercih edilmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Türeme, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.