Pavurya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pavurya Kelime Kökeni

Yun pagúria παγούρια [çoğ.] bir tür yengeç EYun págouros πάγουρος a.a. § EYun págos πάγος katı, sıkı, sert (<< HAvr *pag- sert, katı ) EYun ourá ουρά kuyruk  pakt, melanurya

Tarihte En Eski Kaynak

pağurya [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]
pağurya [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca pagúria παγούρια z "bir tür yengeç" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen págouros πάγουρος z sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca págos πάγος z "katı, sıkı, sert" (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pag- "sert, katı" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca ourá ουρά z "kuyruk" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pakt, melanurya maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca pagure (yengeç) biçimi Yunancadan alıntıdır.

Etiketler: Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.