Patriyot - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Patriyot Kelime Kökeni

EYun/Yun patriōtēs πατριώτης hemşehri, vatandaş EYun patrís πατρίς baba yurdu, vatan EYun patēr πατήρ baba << HAvr *pəter- a.a.  peder

Tarihte En Eski Kaynak

"Epir (Kuzeybatı Yunanistan) kökenli Rumca konuşan Müslümanlara verilen ad" [ c (1980) : Patriyot Hayati kırk yıllık dostumdur ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Eski Yunanca ve Yeni Yunanca patriōtēs πατριώτης z "hemşehri, vatandaş" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca patrís πατρίς z "baba yurdu, vatan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca patēr πατήρ z "baba" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pəter- sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için peder maddesine bakınız.

Etiketler: Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.