Peder - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Peder Kelime Kökeni

Fa padar/pidar پدر/پدر baba << EFa/Ave pitar a.a. << HAvr *pəter- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : var idi anda meger kim bir hüner, anuñ içün sevdi anı ol peder ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça padar veya pidar پدر/پدر z "baba" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen pitar sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pəter- biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Peder kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, peder nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Sanskritçe pitár, Ermenice hayr, Eski Yunanca patēr, Latince pater, Almanca vater, İngilizce father (baba). Ermenice önseste p > h evrimi standarttır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça ve Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.