Melanurya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Melanurya Kelime Kökeni

Yun melanúria μελανούρια [çoğ.] Yun melanúri μελανούρι karakuyruk, karagöz cinsinden kuyruğu kara lekeli balık, sparus melanurus § Yun/EYun mélas, melan- μέλας, μελαν- kara Yun/EYun ourá ουρά kuyruk  melano+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Deveciyan (1915) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca melanúria μελανούρια z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca melanúri μελανούρι z "karakuyruk, karagöz cinsinden kuyruğu kara lekeli balık, sparus melanurus" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Yeni Yunanca ve Eski Yunanca mélas, melan- μέλας, μελαν- z "kara" ve Yeni Yunanca ve Eski Yunanca ourá ουρά z "kuyruk" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için melano+ maddesine bakınız.

Etiketler: Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Modern Yunanca, Bileşik kelime, Modern Yunanca, Modern Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.