Patriarkal

Fr patriarcal ataerkil Fr patriarque ata EYun patriárχēs πατριάρχης aile veya aşiretin reisi, ata § EYun patēr πατήρ baba, peder (<< HAvr *pəter- a.a. ) EYun árχō άρχω baş olmak, yönetmek  peder, +arşi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1944) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca patriarcal "ataerkil" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca patriarque "ata" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca patriárχēs πατριάρχης z "aile veya aşiretin reisi, ata" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca patēr πατήρ z "baba, peder" (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pəter- biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca árχō άρχω z "baş olmak, yönetmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için peder, +arşi maddelerine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Patriarkal ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play