Zar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zar Kelime Kökeni

Tür ince perde veya örtü Tür (anatomi) ince ve yumuşak yaprak biçimindeki organlar veya organ bölümleri, çeper İta (tarih) çar İta

Ad zar Ad Rusça Kar kıskanç Kür (renkler) sarı Ad yakınma, keder, sıkıntı

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

Bir tavla zarı kadar küçücük eve. Bir kadın iki çocuk nasıl sığar? - B. R. Eyuboğlu

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe sözcük, Ad halinde ince perde veya örtü anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan zar kelimesi (anatomi) ince ve yumuşak yaprak biçimindeki organlar veya organ bölümleri, çeper anlamındadır. İtalyanca sözcük, Ad halinde (tarih) çar anlamına gelir. İtalyanca dilinden alınan zar kelimesi

anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde zar anlamına gelir. Ad dilinden alınan zar kelimesi Rusça anlamındadır. Karaçay Balkarca sözcük, Ön ad halinde kıskanç anlamına gelir. Kürtçe sözcük, Ad halinde (renkler) sarı anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde yakınma, keder, sıkıntı anlamına gelir.

Etiketler: Türkçe, Türkçe, İtalyanca, İtalyanca, Ad, Ad, Karaçay Balkarca, Kürtçe, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.