Palanga

İt palanco yük kaydırmak için kullanılan yuvarlak kütük, makara, kaldıraç << OLat palanca a.a. EYun phálanks, phalang- φάλανξ, φαλαγγ- kısa ve yuvarlak kütük  falaka

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca palanco "yük kaydırmak için kullanılan yuvarlak kütük, makara, kaldıraç" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen palanca sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca phálanks, phalang- φάλανξ, φαλαγγ- z "kısa ve yuvarlak kütük" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için falaka maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. Arapça ballūṭ < Aramice/Süryanice balūṭā (meşe palamudu) biçimleri Yunancadan alıntıdır. Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch I.213 Yunanca sözcüğün Hintavrupa kökenli olduğunu güçlü delillerle ortaya koyar. Latince glans, Rusça jelud, Ermenice <>i kalin > gaġin կաղին gen. gaġno (aynı anlamda), aynı HAvr sözcüğün refleksleridir. Hintavrupa Anadilinde *gʷ sesi düzenli olarak Latince /g/, Slavca /j/, Ermenice /k/, Yunanca /b/ verir. Watkins 146.

Etiketler: Alıntı, İtalyanca , Ses evrimi, Orta Latince, Aynı anlamda, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır. Palanga ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play