Falaka - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Falaka Kelime Kökeni

~? Ar falaḳa ͭ فلقة [#flḳ] a.a. ~? EYun phálanks, phalang- φάλανξ, φαλαγγ- 1. kütük, kalın sopa, 2. Eski Yunan'da bir ordu birliği HAvr *bhelg- kütük, kalın ağaç gövdesi

Tarihte En Eski Kaynak

"ayak tabanına dayak atmaya yarıyan sopa" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça flḳ kökünden gelen aynı anlama gelen falaḳat فلقة z sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Arapça sözcük Eski Yunanca phálanks, phalang- φάλανξ, φαλαγγ- z "1. kütük, kalın sopa, 2. Eski Yunan'da bir ordu birliği" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhelg- "kütük, kalın ağaç gövdesi" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Falaka kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, falaka nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcükle ilişkisi ses bakımından açıklanmaya muhtaçtır. ● Karş. İngilizce phalanx (küçük askeri birlik). Aynı HAvr kökten Germence *balkan (kalın ağaç, kütük).

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.