Falan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Falan Kelime Kökeni

Ar fulān فلان a.a. İbr/Aram pəlān פלן 've saire' anlamında kullanılan bir sözcük, falan

Tarihte En Eski Kaynak

fulān [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : ḳarār ḳılıştı anıŋ birle fulān nérse üze [onunla falan nesne üzerine anlaştı] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça aynı anlama gelen fulān فلان z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice pəlān פלן z "'ve saire' anlamında kullanılan bir sözcük, falan" sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Falan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, falan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Aramice/Süryanice ploni almoni פְלוני אַלְמוֹני (aynı anlamda). Marcus Jastrow, Dictionary of the Targumim, Talmud Bavli etc. 71. Orta Yunanca peloní elmoní, Ermenice eġmoni peġmoni (falan filan) biçimleri Süryaniceden alınmıştır. H. Acaryan, Hayeren Armatakan Bararan 2.21.

Etiketler: Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.