Overdose - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Overdose Kelime Kökeni

İng overdose doz aşımı, bir ilaç veya başka etkenin vücuda zararlı olacak şekilde fazla alınması hali § İng over üst, aşırı (<< Ger *uberi a.a. << HAvr *uper a.a. ) İng dose doz  super+, doz

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1995) : "overdose" politik filmler Türk sinemasını sardı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce overdose "doz aşımı, bir ilaç veya başka etkenin vücuda zararlı olacak şekilde fazla alınması hali" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce over "üst, aşırı" (NOT: Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *uberi biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *uper biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce dose "doz" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için super+, doz maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

1997'de açılan İzmit Outlet Center sayesinde Türkçede yaygınlık kazanan sözcük, 2010'a doğru "çok sayıda marka dükkânının bulunduğu küçük alışveriş merkezi" anlamını kazanmıştır.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.