Perdah - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Perdah Kelime Kökeni

Fa pardāχt پرداخت cila, bitim, finiş Fa pardaχtan, pardāz- پردختن, پرداز sona erdirmek, tamamlamak, oldurmak, düzmek, (bir şeyi bir şeye) koşmak, süslemek, hayata geçirmek vs. Ave para-tak- "ileri-koşmak" Ave per+2 tak-, taç- koşmak, koşturmak  tazı

Tarihte En Eski Kaynak

perdāχt [ Câmi-ül Fürs (1501) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça pardāχt پرداخت z "cila, bitim, finiş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça pardaχtan, pardāz- پردختن, پرداز z "sona erdirmek, tamamlamak, oldurmak, düzmek, (bir şeyi bir şeye) koşmak, süslemek, hayata geçirmek vs." fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde para-tak- "'ileri-koşmak'" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde tak-, taç- "koşmak, koşturmak" fiilinden per+2 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tazı maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Perdah kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, perdah nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Avesta (Zend) dilinde *para-tak- (ileri-koşmak) biçimine indirgenmesi problematiktir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.