Outlet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Outlet Kelime Kökeni

İng factory outlet fabrikadan satış dükkânı İng outlet çıkış yolu, mahreç § İng out dışarı İng let bırakmak (<< Ger *lētan a.a. << HAvr *lēd- a.a. )  aut

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1997) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce factory outlet "fabrikadan satış dükkânı" deyiminden türetilmiştir. İngilizce deyim İngilizce outlet "çıkış yolu, mahreç" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce out "dışarı" ve İngilizce let "bırakmak" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce fiil Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *lētan biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *lēd- biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için aut maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

1997'de açılan İzmit Outlet Center sayesinde Türkçede yaygınlık kazanan sözcük, 2010'a doğru "çok sayıda marka dükkânının bulunduğu küçük alışveriş merkezi" anlamını kazanmıştır.

Etiketler: Türeme, İngilizce, Türeme, İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.