Outdoor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Outdoor Kelime Kökeni

İng outdoor kapı dışı, açık hava § İng out dış, dışarı İng door kapı << Ger *duram a.a. << HAvr *dhur-o- a.a. HAvr *dhwer- a.a.  aut, der

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1998) : bu uygulamalar sınıf içerisinde veya outdoor aktiviteleri ile doğada gerçekleştirilmektedir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce outdoor "kapı dışı, açık hava" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce out "dış, dışarı" ve İngilizce door "kapı" sözcüklerinin bileşiğidir. İngilizce sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *duram sözcüğünden evrilmiştir. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dhur-o- sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dhwer- sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aut, der maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce shore (kıyı) ve shear (makas; kesmek) eşkökenlidir. Anlam ilişkisi için karş. kıyı, sahil.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.