Ofset - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ofset Kelime Kökeni

İng offset 1. (mimaride) duvarda girinti, çukur, niş, 2. baskı yüzeyindeki oyuklara mürekkep doldurma işlemine dayalı basım tekniği İng to set off ayırmak, vurgulamak § İng set koymak, oturtmak İng off ayrılma edatı (<< Ger *af a.a. << HAvr *apo a.a. )  apo+, set2

Tarihte En Eski Kaynak

[ Uyanış (1929) : Matbaamızda bir büyük yenilik: Offset makinası geldi ve her türlü renkli işler basıyor. Nefis tabiyatı ancak offset makinası yazabilir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce offset "1. (mimaride) duvarda girinti, çukur, niş, 2. baskı yüzeyindeki oyuklara mürekkep doldurma işlemine dayalı basım tekniği" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to set off "ayırmak, vurgulamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce set "koymak, oturtmak" ve İngilizce off "ayrılma edatı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *af biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *apo biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için apo+, set2 maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce shore (kıyı) ve shear (makas; kesmek) eşkökenlidir. Anlam ilişkisi için karş. kıyı, sahil.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.