Doz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Doz Kelime Kökeni

Fr dose verilen ilaç miktarı EYun dōsis δώσις veriş, verilen şey, hediye, bir ölçek ilaç EYun dídōmi, do- δίδωμι, δο- vermek +sis << HAvr *dō- a.a.  data

Tarihte En Eski Kaynak

doz [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1930 yılından önce) ]
dozaj [ c (1931) : teşhis, tedavi, fizik ve dozaj bahisleri ]
[ c (1932) : Dozunu kaçırırsanız bir daha uyanamazsınız, ölürsünüz. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dose "verilen ilaç miktarı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca dōsis δώσις z "veriş, verilen şey, hediye, bir ölçek ilaç" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca dídōmi, do- δίδωμι, δο- z "vermek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dō- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için data maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.