Buldozer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Buldozer Kelime Kökeni

İng bulldozer bir tür ağır iş makinası 1930 ABD. İng bull dose "boğa dozu", ağır dayak atma, özellikle ABD Güney eyaletlerinde 1876 başkanlık seçimi sırasında zenci seçmenlere uygulanan şiddet yöntemlerine verilen ad  buldog, doz

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1949) : Yol inşaatı için motör greder buldozer scraper makineleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce bulldozer "bir tür ağır iş makinası" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1930 ABD.) İngilizce sözcük İngilizce bull dose "'boğa dozu', ağır dayak atma, özellikle ABD Güney eyaletlerinde 1876 başkanlık seçimi sırasında zenci seçmenlere uygulanan şiddet yöntemlerine verilen ad" deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için buldog, doz maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa kökünden Sanskritçe gāú, Farsça gāv, Ermenice gov, gúovs, Eski Yunanca boús, Latince bos, bov- > Fransızca boeuf, Gaelce bó, Germence *kōus > İngilizce cow (sığır).

Etiketler: İngilizce, İlk kullanım, Türeme, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.