Dolikosefal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dolikosefal Kelime Kökeni

Fr dolichocéphale uzun kafalı § EYun doliχós δολιχός uzun (<< HAvr *dləgho- uzun ) EYun kephalē κεφαλη kafa  longa, +sefal

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : geniş bir surette yayılan insan tipi birbirinden az veya çok farklı olmakla beraber (...) Dolikosefal idi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dolichocéphale "uzun kafalı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca doliχós δολιχός z "uzun " (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dləgho- "uzun" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca kephalē κεφαλη z "kafa" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için longa, +sefal maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.