Dogma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dogma Kelime Kökeni

Fr dogme katı katıya bağlı olunan öğreti EYun dógma δόγμα öğreti, mezhep EYun dékomai δέκομαι almak, kabul etmek +ma HAvr *dek- almak, kabul etmek, öğrenmek  disiplin

Tarihte En Eski Kaynak

dogmatik [ c (1933) : lugatiniz mahdut, tarifleriniz mahdut ve hükümleriniz çok dogmatik ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca dogme "katı katıya bağlı olunan öğreti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca dógma δόγμα z "öğreti, mezhep" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca dékomai δέκομαι z "almak, kabul etmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dek- "almak, kabul etmek, öğrenmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için disiplin maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Dogma kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, dogma nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.