Disiplin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Disiplin Kelime Kökeni

Fr discipline 1. eğitim, terbiye, 2. öğrenim dalı Lat disciplina öğrencilik hali veya adabı Lat discipulus öğrenci Lat discere öğrenmek +ul+ << HAvr *didk-ske- HAvr *dek- almak, benimsemek

Tarihte En Eski Kaynak

disiplin [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca discipline "1. eğitim, terbiye, 2. öğrenim dalı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince disciplina "öğrencilik hali veya adabı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince discipulus "öğrenci" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince discere "öğrenmek" fiilinden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *didk-ske- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dek- "almak, benimsemek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince decere (genel kabule uymak), Latince docere (öğretmek), Eski Yunanca dékomai, dokéō (benimsemek, kabul etmek). || Askeri argoda kullanılan disko, "disiplin koğuşu" anlamındadır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.