Mihmandar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mihmandar Kelime Kökeni

Fa mihmāndār مهماندار ev sahibi, konuk ağırlayan kimse Fa mihmān مهمان konuk, misafir Ave *maētha-māna- "konut-kalan" Ave maēthana konut, ev Ave maēt- konaklamak, kalmak  +dar

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça mihmāndār مهماندار z "ev sahibi, konuk ağırlayan kimse" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça mihmān مهمان z "konuk, misafir" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *maētha-māna- "'konut-kalan'" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde maēthana "konut, ev" sözcüğünden türetilmiştir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde maēt- "konaklamak, kalmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +dar maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1106.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.