Meyan - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Meyan - Yan Anlam Kelime Kökeni

Fa miyān ميان bel, orta, ortalık yer, ara, aralık << OFa midyān/miyān a.a. (Ave maiδyā-na a.a. Sans mádhya मध्य a.a. ) << HAvr *medhyo- orta  mezo+

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça miyān ميان z "bel, orta, ortalık yer, ara, aralık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen midyān veya miyān sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen maiδyā-na sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen mádhya मध्य z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *medhyo- "orta" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için mezo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca methý, İngilizce mead (mayalanmış içki)

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.