Mey - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mey Kelime Kökeni

Fa may مى mayalanmış içki, şarap << OFa may a.a. Sogd maδu a.a. Ave maδa baldan yapılan bir tür mayalanmış içki << HAvr *medhu- 1. bal, 2. baldan yapılan içki

Tarihte En Eski Kaynak

mey "şarap" [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
meyhane "[Fa mayχāne] şarap evi" [ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : Meyχanede beş gün yeme içme oldu. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça may مى z "mayalanmış içki, şarap" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen may sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Soğdca aynı anlama gelen maδu sözcüğü ile eş kökenlidir. Soğdca sözcük Avesta (Zend) dilinde maδa "baldan yapılan bir tür mayalanmış içki" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *medhu- "1. bal, 2. baldan yapılan içki" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca methý, İngilizce mead (mayalanmış içki)

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Soğdca, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.