Merdane - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Merdane Kelime Kökeni

Fa vardāne/vardane وردانه/وردنه a.a. << OFa vartanak mil, şiş, eksen OFa vaştan, vart- dönmek, döndürmek Ave varət- a.a. << HAvr *wert- a.a.  versiyon

Tarihte En Eski Kaynak

verdāne/verdene "hamur açmakta kullanılan silindir şeklinde çubuk, oklava" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
merdāne [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça aynı anlama gelen vardāne veya vardane وردانه/وردنه z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) vartanak "mil, şiş, eksen" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) vaştan, vart- "dönmek, döndürmek" fiilinden türetilmiştir. Orta Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen varət- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wert- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için versiyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçedeki şaşırtıcı ses değişimi belki merdane2 etkisiyle açıklanabilir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Türeme, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.