Versiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Versiyon Kelime Kökeni

Fr version bir metnin yazılış ve yorumlanış biçimlerinden her biri Lat versio çeviri, yorum, tevil Lat vertere, vers- dönmek, döndürmek, çevirmek +tion << HAvr *wert- HAvr *wer-3 dönmek, döndürmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1934) : Bu filim, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca olmak üzere dört versiyon üzerine yapılmıştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca version "bir metnin yazılış ve yorumlanış biçimlerinden her biri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince versio "çeviri, yorum, tevil" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince vertere, vers- "dönmek, döndürmek, çevirmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wert- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wer-3 "dönmek, döndürmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince vertere/versare (dönmek, döndürmek), Almanca werden (dönmek, dönüşmek), İngilizce +ward (bir şeye veya yöne dönme bildiren takı), Farsça vardan (dönmek). Geç Latince virare (döndürmek) biçiminin dolaysız kaynağı belli değildir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.