Menekşe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Menekşe Kelime Kökeni

Fa banafşe بنفشه a.a. << OFa vanavşak a.a. Ave *vana-vaxşa- orman otu Ave vaxşaiti, vaxş- yetişmek, bitmek (bitki)  vahşi

Tarihte En Eski Kaynak

benefşe [ Kıpçak Türkçesi Sözlüğü (1500 yılından önce) ]
menevşe [ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça aynı anlama gelen banafşe بنفشه z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vanavşak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *vana-vaxşa- "orman otu" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde vaxşaiti, vaxş- "yetişmek, bitmek (bitki)" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vahşi maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça banafşac/manafşac, Süryanice mnīşkā, Ermenice manişak biçimleri Farsçadan alınmıştır. /b/ > /m/ evriminin Farsçada mevcut olduğu anlaşılmaktadır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.