Mahya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mahya Kelime Kökeni

Fa māh/mah ماه/مه ay << EFa/Ave māh- a.a. << HAvr *mē-2 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

māhiye "bir yapının taşıyıcı direği" [ Cafer Efendi, Risale-i Mi'mâriyye (1614) : Sulb arabîdir, fârisîde mâzû, türkîde âmme mâhiye derler. ]
māhiye "1. aylık, maaş, 2. Ramazan ayında camilere asılan kandil" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça māh veya mah ماه/مه z "ay" sözcüğünden türetilmiştir. Farsça sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen māh- sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *mē-2 biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Mahya kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, mahya nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Farsça sözüğe Arapça +iyya takısı eklenerek yapılmış Türkçe türevdir. ● Aynı HAvr kökten Sanskritçe mās, Eski Yunanca mēn, Latince mēns, mēnu-/menesis, İngilizce moon/month, Almanca mond/monat (ay).

Etiketler: Türeme, Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça ve Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.