Marmelat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Marmelat Kelime Kökeni

Fr marmelade reçel Port marmelada ayva reçeli Port marmelo ayva EYun melímēlon μελίμηλον ayva veya muşmula § EYun melí μελί bal EYun mēlon μήλον her çeşit meyve, özellikle elma  melas, melon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca marmelade "reçel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Portekizce marmelada "ayva reçeli" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Portekizce marmelo "ayva" sözcüğünden türetilmiştir. Portekizce sözcük Eski Yunanca melímēlon μελίμηλον z "ayva veya muşmula" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca melí μελί z "bal" ve Eski Yunanca mēlon μήλον z "her çeşit meyve, özellikle elma" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için melas, melon maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Marmelat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, marmelat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

MÖ 490'da Marathon'da Pers ordusunun yenilgisi haberini koşarak kente ulaştıran haberci Pheippides anısına ilk kez 1896 olimpiyatında maraton koşusu koşulmuştur.

Etiketler: Fransızca, Portekizce, Türeme, Portekizce, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.