İdeal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İdeal Kelime Kökeni

Fr idéal 1. düşünsel, düşüncede varolan 2. bir şeyin zihinsel modeline uygun, mükemmel OLat idealis düşünsel EYun/Lat idea düşünce +alis  ide

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca idéal "1. düşünsel, düşüncede varolan 2. bir şeyin zihinsel modeline uygun, mükemmel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince idealis "düşünsel" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ve Latince idea "düşünce" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ide maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İdeal kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ideal nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Platon felsefesinin etkisiyle “soyut kavram, düşünce” anlamını kazanmıştır. Aynı kökten Eski Yunanca eîdos (görüntü), Latince vīdere (görmek); Fransızca guider < Germence wītan (yol göstermek).

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.