Kort

İng court 1. avlu, kapalı alan, saray, 2. tenis alanı << OLat curt << Lat cohors, cohort- iç avlu, hayat Lat con+ hortus etrafı duvarla çevrili bahçe << HAvr *ghor-to- avlu HAvr *gher-1 etrafını çevirmek, çitle kapatmak  hora

Tarihte En Eski Kaynak

"tenis alanı" [ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce court "1. avlu, kapalı alan, saray, 2. tenis alanı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince curt sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince cohors, cohort- "iç avlu, hayat" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince hortus "etrafı duvarla çevrili bahçe" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghor-to- "avlu" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gher-1 "etrafını çevirmek, çitle kapatmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hora maddesine bakınız.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Ses evrimi, Orta Latince, Klasik Latince, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play