Kortizon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kortizon Kelime Kökeni

İng cortisone [abb.] böbreküstü korteksi tarafından salgılanan hormon 1936 Edward Kendall & Philip Hench, Amer. biyokimyacılar. İng cortical steroid hormone  korteks

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1950) : günde bir defa yapılan kortizon enjeksiyonları artrit romatizma vakalarında hayret verici neticeler sağlamaktadır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce cortisone "böbreküstü korteksi tarafından salgılanan hormon" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1936 Edward Kendall & Philip Hench, Amer. biyokimyacılar.) İngilizce sözcük İngilizce cortical steroid hormone sözcüğünün kısaltmasıdır. Daha fazla bilgi için korteks maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince sözcük ilk kez Descartes'ın Discours sur le Méthode'unun Latince baskısında Fransızca coordonné karşılığı olarak kullanılmıştır.

Etiketler: İngilizce, kısaltma, İlk kullanım, Türeme, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.