Koordinat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Koordinat Kelime Kökeni

Alm koordinat İng coordinate matematikte bir noktayı tanımlayan iki veya daha çok sayıdan her biri YLat coordinatus a.a. 1656 René Descartes, Fr. matematikçi ve filozof. Lat con+ ordinare, ordinat- düzenlemek, tanzim etmek, sıraya koymak  ordino

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca koordinat veya İngilizce coordinate "matematikte bir noktayı tanımlayan iki veya daha çok sayıdan her biri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen coordinatus sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1656 René Descartes, Fr. matematikçi ve filozof.) Latince sözcük Latince ordinare, ordinat- "düzenlemek, tanzim etmek, sıraya koymak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ordino maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Koordinat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, koordinat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince sözcük ilk kez Descartes'ın Discours sur le Méthode'unun Latince baskısında Fransızca coordonné karşılığı olarak kullanılmıştır.

Etiketler: Almanca, İngilizce, Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.