Hora - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hora Kelime Kökeni

Yun χoró χορό [mod. χorós] dans, oyun, koro << EYun χorós χορός 1. etrafı çevrili yer, avlu, 2. oyun yeri, dans alanı, 3. tiyatroda koro << HAvr *ghor-o- duvarla çevrili alan, avlu HAvr *gher-1 kapatmak, etrafını çevirmek

Tarihte En Eski Kaynak

"bir tür halk oyunu" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca χoró χορό z "dans, oyun, koro" fiilinden alıntıdır. Yunanca fiil Eski Yunanca χorós χορός z "1. etrafı çevrili yer, avlu, 2. oyun yeri, dans alanı, 3. tiyatroda koro" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghor-o- "duvarla çevrili alan, avlu" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gher-1 "kapatmak, etrafını çevirmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince hortus (etrafı duvarla çevrili bahçe) ve buradan Geç Latince curt > court (avlu).

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.