Kompartıman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kompartıman Kelime Kökeni

Fr compartiment bir mekânın bölündüğü bölümlerin her biri İt compartimento a.a. OLat compartire bölüşmek +mentum Lat con+ partire bölmek  apartman

Tarihte En Eski Kaynak

"tren odası" [ Atay (1932) : Anadolunun gurbet akşamı kompartımanımı karattıkça kendi kendime başka bir sual soruyordum ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca compartiment "bir mekânın bölündüğü bölümlerin her biri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen compartimento sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince compartire "bölüşmek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince partire "bölmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için apartman maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, Orta Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.