Apartman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Apartman Kelime Kökeni

Fr appartement müstakil dairelere bölünmüş bina OLat appartimentum bölüntü, bölümlere ayrılmış olan şey Lat appartire ayırmak, hisselere bölmek +mentum Lat ad+ partire ayırmak, bölmek  parsel

Tarihte En Eski Kaynak

"bir ailenin oturmasına mahsus daire" [ Namık Kemal, Osmanlı Modernleşmesinin Meseleleri (1870) ]
"kiraya verilmek üzere dairelere bölünen çok katlı bina" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca appartement "müstakil dairelere bölünmüş bina" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince appartimentum "bölüntü, bölümlere ayrılmış olan şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince appartire "ayırmak, hisselere bölmek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince partire "ayırmak, bölmek" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için parsel maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.