Parsel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Parsel Kelime Kökeni

Fr parcel parça << OLat particella [küç. küç.] parçacık Lat pars, part- parça, pay, kısım, kıta << HAvr prə-ti- HAvr *perə-2 pay etmek  pare

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca parcel "parça" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince particella "parçacık" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince pars, part- "parça, pay, kısım, kıta" sözcüğünün küçültme hali küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde prə-ti- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *perə-2 "pay etmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pare maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Pokorny s. 817 Latince sözcüğü HAvr *per- kökü altında ele alır, ancak h3 laryngalini açıklayamaz. Buna karşılık bkz. Farsça pāre (parça) = pāre (ödül, para).

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.