Kompetan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kompetan Kelime Kökeni

Fr compétent 1. yarışmacı, 2. (mec.) muktedir, kabiliyetli Lat competens yarışmacı Lat competere yarışmak +ens Lat con+ petere koşmak, seğirtmek << HAvr *pet- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1922) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca compétent "1. yarışmacı, 2. (mec.) muktedir, kabiliyetli" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince competens "yarışmacı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince competere "yarışmak" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince petere "koşmak, seğirtmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pet- biçiminden evrilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.