Kompilasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kompilasyon Kelime Kökeni

Fr compilation 1. içeriği başka eserlerden çalıntı olan kitap [esk.], 2. derleme Lat compilatio yağma, talan Lat compilare yağmalamak, ganimet almak +tion Lat con+ pilare yığmak

Tarihte En Eski Kaynak

kompilatör [ Tiyatro ve Musiki (dergi) (1928) : Fransızların kompilatör dedikleri toplamacı sınıfına dahil olan bu yazıcıların... ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca compilation "1. içeriği başka eserlerden çalıntı olan kitap [esk.], 2. derleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince compilatio "yağma, talan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince compilare "yağmalamak, ganimet almak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince pilare "yığmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.