Komple - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Komple Kelime Kökeni

Fr complet tam, tamam << Lat complētus a.a. Lat complēre, complet- doldurmak, tamamlamak, bitirmek Lat con+ plēre doldurmak << HAvr *plē- HAvr *pelə-1 a.a.  poli+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca complet "tam, tamam" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen complētus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince complēre, complet- "doldurmak, tamamlamak, bitirmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince plēre "doldurmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *plē- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pelə-1 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için poli+ maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.