Kompleks - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kompleks Kelime Kökeni

Fr complexe İng complex 1. karmaşık, 2. karmaşa, psikolojide bastırılmış düşünce ve duygular sistemi İkinci anlamda 1907 Carl Gustav Jung, Alm. psikolog. Lat complexus içiçe geçmiş, sarmaşık, kucaklama Lat con+ plegere, plex- katlamak, bükmek, burmak, sarmak  pli

Tarihte En Eski Kaynak

kompleks "karmaşık (sıfat)" [ c (1933) : kompleks hâdiseleri tetkik etmek üzere toplanan bir konferans ]
kompleks "psikoloji terimi (isim)" [ c (1938) : daha çocuklukta düğümlenen bir kompleks'in ilk fırsatta reaksiyonu ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca complexe veya İngilizce complex "1. karmaşık, 2. karmaşa, psikolojide bastırılmış düşünce ve duygular sistemi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: İkinci anlamda 1907 Carl Gustav Jung, Alm. psikolog.) Bu sözcük Latince complexus "içiçe geçmiş, sarmaşık, kucaklama" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince plegere, plex- "katlamak, bükmek, burmak, sarmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pli maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.