Koşnil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Koşnil Kelime Kökeni

Fr cochenil kabuğundan kırmızı boya elde edilen bir böcek, kirmis İsp cochinilla a.a. << OLat coccinella [küç.] a.a. Lat coccinus a.a. EYun kókkinos κόκκινος a.a.  kokina

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1960 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cochenil "kabuğundan kırmızı boya elde edilen bir böcek, kirmis" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen cochinilla sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen coccinella sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince aynı anlama gelen coccinus sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kókkinos κόκκινος z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kokina maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İspanyolca, Ses evrimi, Orta Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.