Klas

Fr classe 1. sınıf, derece, 2. özellikle üstün sınıf << Lat classis Roma yurttaşlarının bölündüğü altı askeri sınıftan her biri, tertip, askeri sınıf ALat clad- (askere) çağırmak << HAvr *klə-d- HAvr *kelə-2 bağırmak  klarnet

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca classe "1. sınıf, derece, 2. özellikle üstün sınıf" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince classis "Roma yurttaşlarının bölündüğü altı askeri sınıftan her biri, tertip, askeri sınıf" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Arkaik Latince clad- "(askere) çağırmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *klə-d- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kelə-2 "bağırmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için klarnet maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı HAvr kökten Latince clamare (bağırmak), Latince calare, Arkaik Latince cladere (çağırmak), Eski Yunanca kaléō, İngilizce call (çağırmak), claim (iddia etmek, dava etmek).

Kelime Telaffuzu

Klas kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Klas nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Arkaik Latince, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Klas ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play