Klasik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Klasik Kelime Kökeni

Fr classique 1. üst sınıfa ait [esk.], 2. seçkin, antik çağ yazarlarına özgü Lat classicus 1. sınıfsal, 2. birinci sınıf, seçkin Lat classis sınıf +ikos  klas

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca classique "1. üst sınıfa ait [esk.], 2. seçkin, antik çağ yazarlarına özgü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince classicus "1. sınıfsal, 2. birinci sınıf, seçkin" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince classis "sınıf" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için klas maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Klasik kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, klasik nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince clamare (bağırmak), Latince calare, Arkaik Latince cladere (çağırmak), Eski Yunanca kaléō, İngilizce call (çağırmak), claim (iddia etmek, dava etmek).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.